W dniu 25 sierpnia 2013 r. odbył się kolejny, siódmy już Festyn sołecko-rodzinny w Szemudzie, który tradycyjnie rozpoczęli: pan Stanisław Draws – sołtys wsi Szemud oraz pani Barbara Kowalewska – kierownik GOPS w Szemudzie. Pierwszym gościem na festynowej scenie była szemudzka orkiestra dęta pod batutą Mirosława Rzepiaka. Gromko i donośnie witała uczestników festynu.
Całą zabawę prowadzili, jak w zeszłym roku, w kaszubskich strojach: Felicja Radziak i Mirosław Stenke. Zapowiadali oni występujących na scenie artystów oraz przeprowadzali gry, zabawy i konkursy, m. in. słynny konkurs przeciągania liny, którego zwycięzcami znów zostali strażacy OSP w Szemudzie.
Do tworzenia festynu włączyło się wiele osób i organizacji m.in.:
- Sołtys i Rada Sołecka wsi Szemud,
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szemudzie,
- Ochotnicza Straż Pożarna w Szemudzie,
- Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie.
Festyn sołecko – rodziny odbywał się w bardzo przyjaznej atmosferze i przy pięknej pogodzie. Można było spróbować przepysznej grochówki wraz z pieczoną kiełbasą. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich miały cały wachlarz kuszących przekąsek do zajadania. Największym zainteresowaniem wśród dzieci, cieszyły się bezpłatne dmuchane zjeżdżalnie oraz konkursy z nagrodami, które przeprowadzały panie z GOPS w Szemudzie. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych uczestników festynu było przedstawienie „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków” w wykonaniu słuchaczy Powiatowego Zespołu Szkół Policealnych w Wejherowie. Dobrej zabawie nie było końca, wymalowane i uśmiechnięte twarze dzieci były tego największym dowodem. Na dużej scenie dzieci także miały swój akcent. Najmłodszymi gwiazdami byli podopieczni Sabiny Kwidzińskiej, członkowie dziecięcego zespołu regionalnego – Krôsniãta. Odtańczyły wiele tańców kaszubskich m.in. Szewca, a ich występom akompaniował Tomasz Becker. Szczególnym punktem programu był niesamowity występ prawdziwych znakomitości. Barbara Lewicka Wójcik, która w swoim dorobku posiada koncerty solowe w Polsce i za granicą wraz z ks. Robertem Kaczorowskim, dr. hab. sztuki muzycznej, zaszczycili nas swoimi pięknymi głosami. Przygotowali dowcipne przedstawienie, przeplatane cudownie wykonanymi piosenkami. Myślę, że w pamięci naszych mieszkańców na długo pozostaną słowa: „tak ja śpiewam, jak pan gra”, czy też zmodyfikowana wersja przeboju „New York” w wersji „Szemud”.
Kolejni goście, to jeden z najaktywniejszych zespołów regionalnych, wielokrotnie nagradzany na wielu festiwalach. Jak co roku przyjechali na nasz festyn Koleczkowianie pod kierownictwem Tadeusza Dargacza wyśpiewując i wytańcowując regionalne przeboje.
Po występach nadszedł czas, aby żywo rozruszać publiczność. Na scenie zagościły zespoły muzyczne. Jako pierwszy wystąpił zespół Negro z Warzna, a następnie zespół 3D. I tak mieszkańcy bawili się do północy przy tanecznym akompaniamencie trzech szemudzkich chłopaków: Darka, Dawida i Darka. I znów był to wyjątkowo udany festyn, tradycyjnie, jak co roku.