W dniu 12 grudnia 2013r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szemudzie zorganizował konferencję w celu podsumowania swych dotychczasowych sukcesów. Kierownik GOPS w Szemudzie – Pani Barbara Kowalewska przywitała gości i uczestników. Następnie głos zabrał Pan Ryszard Kalkowski – Wójt Gminy Szemud oraz uczestniczka Projektu – Pani Ewa Reich. Dalszy ciąg konferencji i omówienie poszczególnych lat projektu unijnego przedstawił Pan Michał Juszczakiewicz. Ośrodek od 2008 do 2013 roku realizował Projekt unijny „Szansa – Aktywizacja zawodowa i społeczna osób bezrobotnych z gminy Szemud”, który był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W Projekcie udział wzięło łącznie 250 osób. Uczestnicy korzystali z oferowanych kursów i szkoleń przygotowanych specjalnie dla nich, a były to: poradnictwo prawne, psychologiczne, doradztwo zawodowe oraz kursy zawodowe. Dla uczestników Projektu i lokalnej społeczności zorganizowano festyny, majówki, wycieczki oraz wyjazdy integracyjne do kina i teatru. Były to zadania z zakresu działań środowiskowych, podczas których wszyscy mieszkańcy i uczestnicy mogli korzystać z oferowanych atrakcji.
Kolejnym punktem konferencji była prelekcja na temat ekonomii społecznej z uwzględnieniem tematu spółdzielni socjalnych. Prowadzący Pan Ryszard Kandzora opowiedział o idei tworzenia spółdzielni i sposobie uzyskiwania dotacji.
Następnie przedstawiciele Zespołu Interdyscyplinarnego otworzyli debatę na temat przemocy. Pani Justyna Bieszk – przewodnicząca Zespołu, mówiła o formach pomocy ofiarom i sprawcom przemocy w rodzinie. Przedstawiła też sprawozdanie z dotychczasowych działań podkreślając osiągnięte sukcesy Zespołu. Pani Iwona Miler – pedagog szkolny opowiedziała o kwestii przemocy domowej z punktu widzenia dziecka i pracowników szkoły. Podkreśliła jak ważne jest powstrzymywanie rodziców przed karaniem cielesnym swych dzieci i jakie są tego konsekwencje. Następnie Komendant Komisariatu Policji w Szemudzie – Pan Krystian Herbasz mówił na temat przemocy w kontekście prawa obowiązującego w naszym kraju. Opowiedział o zakresie obowiązków policjanta w czasie interwencji oraz o możliwościach zatrzymania sprawcy przemocy i sposobach ochrony ofiary. Na koniec debaty Kurator Sądu Rejonowego w Wejherowie – Pani Teresa Słomska zwróciła uwagę na rolę sądów i kuratorów sądowych. Przedstawiła kwestię sankcji, jakie grożą sprawcom przemocy i jakiego wsparcia może oczekiwać rodzina z problemem przemocy.
Na zakończenie konferencji przedstawiono sposób działania teleopieki, jako nowoczesnej formy pomocy osobom starszym i samotnym. Pokazano specjalne aparatury i telefony, które podłączone są do całodobowej centrali, umożliwiając w ten sposób szybkie udzielenie pomocy.
Podczas konferencji rozdano dyplomy uczestnikom Projektu oraz nagrody dzieciom i młodzieży, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym „Rodzina bez przemocy – nie daj się krzywdzić” zorganizowanego przez Zespół Interdyscyplinarny w Szemudzie. Jeszcze raz gratulujemy!
Podsumowanie wybranych działań Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szemudzie w formie konferencji podkreśliło, jak ważna jest inwestycja w drugiego człowieka i że każdy z nas ma szansę odmienić swój los – jeśli tylko tego chce.