Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szemudzie na podstawie art. 63 ust.16 ustawy z dnia 26.07.2023r. o świadczeniach wspierających ( Dz.U. z. 2023r., poz. 1429) informuje o zmianach w zasadnych dotyczących uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.
Od 01.01.2024 osobom od ukończenia 18 roku życia posiadającym decyzję ustalającą poziom wsparcia będzie przysługiwało świadczenie wspierające. Prawo do świadczenia wspierającego będzie ustalać Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną.
Zgodnie z art. 4 ust 1 ustawy o świadczeniu wspierającym przysługuje miesięcznie w wysokości
1) 220% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 95 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia, o której mowa w art. 4b ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
2) 180% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 90 do 94 punktów w skali potrzeby wsparcia, o której mowa w art. 4b ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
3) 120% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 85 do 89 punktów w skali potrzeby wsparcia, o której mowa w art. 4b ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
4) 80% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 80 do 84 punktów w skali potrzeby wsparcia, o której mowa w art. 4b ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
5) 60% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 75 do 79 punktów w skali potrzeby wsparcia, o której mowa w art. 4b ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
6) 40% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 70 do 74 punktów w skali potrzeby wsparcia, o której mowa w art. 4b ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Złożenie przez osobę wymagającej opieki wniosku o przyznanie świadczenia wspierającego w ZUS będzie skutkowało wstrzymaniem wypłaty opiekunowi tej osoby pobierającej świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna.
Świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy bądź zasiłek dla opiekuna przyznane/wypłacone opiekunowi za okres, który osoba wymagająca opieki otrzymała świadczenie wspierające będzie świadczeniem nienależnie pobranym podlegającemu zwrotowi wraz z odsetkami, do którego zobowiązany zostanie opiekun.
STARE ZASADY
DOTYCZĄCE JUŻ PRZYZNANYCH ŚWIADCZEŃ PIELĘGNACYJNYCH (DO 31.12.2023)
NOWE ZASADY
USTALENIA PRAWA DO ŚWIADCZEŃ PIELEGNACYJNYCH OD 01.01.2024 R.
Świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek dla opiekuna nie będą przysługiwały opiekunowi w przypadku gdy osoba wymagająca opieki będzie miała przyznane prawo do świadczenia wspierającego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Ważne
W przypadku złożenia wniosku o świadczenie wspierające należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szemudzie.
Jeżeli jako opiekun dziecka zdecydujesz się przejść na nowe świadczenie pielęgnacyjne po 31.12.2023 r., nie będziesz miał możliwości powrotu do pobierania świadczenia na starych zasadach. W celu przejścia na nowe świadczenie pielęgnacyjne trzeba bowiem zrezygnować z pobierania starego świadczenia pielęgnacyjnego i złożyć wniosek o przyznanie nowego świadczenia pielęgnacyjnego.
Więcej Informacji o świadczeniu wspierającym można uzyskać na stronie MRPIPS:
https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace---pytania-i-odpowiedzi