Karta Dużej Rodziny- komu przysługuje i gdzie można złożyć wniosek
Rządowy program Karty Dużej Rodziny prowadzony jest od czerwca 2014r. Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej, transportowej, edukacyjnej czy rekreacyjnej. KDR wspiera budżety rodzin wielodzietnych oraz ułatwia dostęp do dóbr i usług.
Od 1 stycznia 2019 roku uprawnienie do Karty Dużej Rodziny uzyskali wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej troje dzieci - bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku.
Karta Dużej Rodziny jest dostępna w dwóch formach: tradycyjnej (tj. plastikowej) i elektronicznej (tj. na urządzeniach mobilnych).Aplikacja na smartfony umożliwia korzystanie z karty od razu po jej przyznaniu i warto mieć ją zawsze pod ręką, ze względu na to, że za sprawą geolokalizacji, wyszukuje najbliższe: ośrodki, restauracje, sklepy i stacje benzynowe, gdzie można skorzystać ze zniżek oraz na bieżąco aktualizuje partnerów Karty Dużej Rodziny.
Wniosek o KDR można złożyć lub pobrać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szemudzie lub na naszej stronie internetowej: https://gops.szemud.pl/dokumenty-do-pobrania Ponadto istnieje możliwość złożenia wniosku nie wychodząc z domu za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia. Aby móc złożyć wniosek elektronicznie konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego. Bezpłatny profil zaufany można założyć on-line za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej banku PKO BP, Inteligo, ING Banku Śląskiego, Millennium, Pekao S.A., Envelo, mBANK.
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest:
rodzicom - na całe życie,
dzieciom - do ukończenia 18 lat,
dzieci, które dalej uczą się w szkole lub studiują:
do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego, w którym planowane jest ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce – gdy dziecko uczy się w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25 r. ż.,
do dnia 30 września roku, w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce – gdy dziecko uczy się w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25 r. ż.,
dzieciom niepełnosprawnym - na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności,
karta przyznawana jest dzieciom umieszczonym w rodzinnej pieczy zastępczej na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, nie dłużej niż do ukończenia 18 r.ż.,
cudzoziemcom, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy o Karcie Dużej Rodziny - Karta jest przyznawana odpowiednio na okres wynikający z dokumentu potwierdzającego prawo do zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, cudzoziemcowi posiadającemu zezwolenie na pobyt stały przyznaje się Kartę na taki okres, jaki przysługiwałby obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej (w szczególności dotyczy to rodziców, którzy dostają Kartę bezterminowo).