PODSTAWA PRAWNA ŚWIADCZENIA Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO:
Podstawowe definicje:
Fundusz alimentacyjny- oznacza to kwotę wypłaconą przez organ właściwy wierzyciela osobie uprawnionej na poczet należnego świadczenia alimentacyjnego, ustalonego na podstawie tytułu wykonawczego, jeżeli egzekucja jest bezskuteczna.
Organ właściwy wierzyciela - oznacza to wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.
Bezskuteczność egzekucji - oznacza to egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych; za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu:
- braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika,
- braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.
Osoba uprawniona- oznacza to osobę uprawnioną do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.
Uprawnienia do świadczenia z funduszu alimentacyjnego
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej:
-do ukończenia przez nią 18 roku życia albo
-w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia albo
-w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności - bezterminowo.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, w okresie zasiłkowym od 01.10.2023 do 30.09.2024 jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza 1209,00 zł.
Wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego:
-została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, albo w pieczy zastępczej;
-zawarła związek małżeński.
Do wniosku o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego należy dołączyć w szczególności:
Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ustalane jest odpowiednio na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego. Okres świadczeniowy trwa od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Wnioski o świadczenia na nowy okres przyjmowane są od 1 sierpnia w formie papierowej w urzędzie gminy lub miasta, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania (w przypadku Gminy Szemud- w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Szemudzie, ul. Samorządowa 1). Wnioski w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu Emp@tia można składać od 1 lipca.