Festyn sołecko-rodzinny w Szemudzie
Ostatniej niedzieli wakacji odbył się piąty już Festyn sołecko-rodzinny w Szemudzie. Wyjątkowo w tym roku został on połączony z obchodami dni kultury francuskiej, zatem atrakcji i zabaw było niezwykle dużo. Nawet pogada, mimo wcześniejszych obaw zaskoczyła nas pogodnym popołudniowym niebem. W organizacji festynu udział wzięli:
- Sołtys i Rada Sołecka wsi Szemud,
- Wójt Gminy Szemud,
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szemudzie,
- Ochotnicza Straż Pożarna w Szemudzie oraz
- Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie.
Uroczystość rozpoczęły przemowy organizatorów. Przybywających gości witała szemudzka orkiestra dęta. Goście mogli rozpocząć zabawę od porządnego posiłku, aby mieć siłę do zabawy, bowiem na festynie witano talerzem przepysznej grochówki i aromatyczną kiełbasą. Na scenie kolejno prezentowali się różni goście. Zespół pieśni i tańca Koleczkowianie wystąpił ze swoim tradycyjnym repertuarem kaszubskim, zaś goście z Francji zapoznawali uczestników festynu z tańcami i pieśniami charakterystycznymi dla ich regionu, Normandii. Oprócz tańców i śpiewów Francuzi urozmaicali festyn wystawą malarstwa i historii normandzkiej w namiotach rozstawionych wokół placu przy OSP w Szemudzie. W samym budynku OSP odbywała się loteria fantowa, z której dochód przeznaczony jest całkowicie na rozwój naszej wsi. W tym roku nasi sponsorzy postarali się o bardzo atrakcyjne nagrody, więc emocje podczas sprawdzania losów były gorące. Kaszubskie tradycje na scenie kontynuowane były dalej na scenie przez kabaret Józefa Roszmana oraz nasze panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Dodatkowo i panie z KGW w Głazicy wspomagały nasz festyn przygotowując różne smakołyki.
Gwiazdą festynu był zespół „Żuki”, polski trybutowy zespół z Bydgoszczy, który zajmuje się głównie odtwarzaniem muzyki zespołu The Beatles. I tak przy miłej muzyce z lat 60-tych upływało popołudnie festynu.
Na festynie w oznakowanym namiocie został zorganizowany przez GOPS punkt informacyjno-promocyjny projektu SZANSA- Aktywizacja zawodowa i społeczna osób bezrobotnych z gminy Szemud”. Dodatkowo w ramach współpracy, pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Wejherowie przedstawiali aktualne oferty pracy natomiast przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie promowali swoją działalność w szczególności tematykę „rodziny zastępczej”.
Dużym zainteresowaniem cieszył się wspaniały pokaz strażacki ratownictwa wysokościowego. Organizatorzy festynu przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Każdy mógł spróbować sił jazdy konnej albo przejażdżki qadami z instruktorem. Dzieci mogli skorzystać z EURO BUNGEE, basenu chińskiego czy dmuchanej zjeżdżalni. Pracownicy GOPS-u prowadzili gry i zabawy dla dzieci oraz „kącik plastyczny” gdzie panie w magiczny sposób zmieniały dzieciom buzie w kolorowe zwierzęta, motylki lub inne postacie z bajek. Do zabawy i korzystania z wszystkich atrakcji zachęcali zabawnii clowni. Jak co roku wszystkie atrakcje dla dzieci były za darmo.
Imprezę poprowadzili Mirosław Stenke oraz Jacek Lange, zabawiając gości różnymi grami, konkursami i dowcipami, ubrani odpowiednio jak na festyn na Kaszubach przystało.
Gdy zakończono część oficjalną festynu na scenie wystąpił zespół b.m.w rozpoczynając zabawę taneczną i bawiąc nas do niemalże północy. Festyn sołecko-rodzinny był niezwykle udany w tym roku.
Barbara Kowalewska, Izabela Stokłosa
Kierownik GOPS, Rada Sołecka